Starostlivosť o mobilný telefón a príslušenstvo k telefónom

Úvod BlogStarostlivosť o mobilný telefón a príslušenstvo k telefónom

 Aby vám nový smartphone dlho vydržal, je potrebné sa o neho dostatočne starať a vybrať správne príslušenstvo.

Na Slovensku sa dnes nachádza viac ako 7,5 milióna aktívnych mobilných zariadení. Stali sa súčasťou našich každodenných životov. Mobilné telefóny a hlavne smartfóny sú nástrojom, pomocou ktorého komunikujeme, vykonávame prácu a zabávame sa. Je preto dôležité, aby sme sa o ne poctivo starali a zaistili ich dlhé fungovanie. Priemerná životnosť mobilného telefónu je 2 až 3 roky. Správnou starostlivosťou sa však môže výrazne predĺžiť. V článku sa dozviete aké kroky môžete podniknúť, aby bol váš telefón neustále v špičkovej kvalite.

S krytom nemusí byť pád telefónu osudný

Prvým krokom po kúpe nového mobilného telefónu by malo byť zaobstaranie kvalitného puzdra. Hľadajte puzdro, ktoré je pevné a najlepšie vodeodolnénárazuvzdorné. Dobré puzdro minimalizuje poškodenie pri páde a zabraňuje vytvoreniu trvalých škrabancov. Pre tých, ktorí vlastnia iPhone odporúčame kúpu nového, špeciálneho magnetického puzdra MagSafe. Pre telefóny Android odporúčame vyberať zasa silikónové poprípade gumové kryty. Ak môžete, tak sa plastovým krytom vyhýbajte. Nedokážu totiž dobre absorbovať otrasy.

Kryt a puzdro na mobil, nie sú to isté

Ľudia si často tieto dva termíny zamieňajú. Puzdra a kryty pre mobily nie sú úplne to isté. Kryt na mobil chráni iba zadnú časť telefónu. Kryty sú najčastejšie vyrobené zo silikónu alebo plastu a sú aj menšie. Puzdro na mobil pripomína knižku. Chráni prednú a aj zadnú časť telefónu. Majú v sebe magnet pre lepšie zatváranie, a takisto aj odkladací priestor na karty. Sú väčšinou väčšie a nemusia sa zmestiť do každého vrecka.

 

Ochranné sklo vám môže zachrániť kopec peňazí

Displej patrí medzi kľúčové časti telefónu. Sme s ním najviac v kontakte. Oprava rozbitého displeja je však jedna z najdrahších. Fólie na displej pomáhajú chrániť pred šmuhami, škrabancami a prasklinami. Aj keď samotné sklo môže vyzerať poškrabané, žiadne poškodenie nie je prenesené na obrazovku. Fungovanie telefónu tak zostane neporušené. Pri výbere ochranného skla máte na výber niekoľko možností na základe rôznych materiálov:

  • Polyetyléntereftalát (PET) – ochranné fólie z tohto materiálu sú tenké a lacné, neponúkajú však veľkú ochranu pred prasklinami a škrabancami.
  • Termoplastický polyuretán (TPU) – tieto chrániče obrazovky majú chemicky vylepšený plast odolný proti poškriabaniu. Je to robustný materiál avšak pri jeho aplikácií treba dávať pozor na vznik vzduchových bublín.
  • Tvrdené sklo – je najlepšia možnosť ako si ochrániť displej. Tvrdené sklo je hrubšie ako predošlé materiály. Vaša obrazovka je oveľa viac chránená pred škrabancami a pádmi. S tvrdeným sklom dokáže displej prežiť, aj inak fatálne poškodenie.

Udržujte zariadenie vždy čisté

Telefón je potrebné udržiavať čistý v záujme jeho, ale aj vášho zdravia. Pravidelne s ním prichádzate do kontaktu, a mobil je až 10 krát špinavší ako záchodová doska. Aj keď nečistoty nevidíte, veľmi rýchlo sa vedia nahromadiť vo všetkých otvoroch a ovplyvniť, tak výkon telefónu. Na čistenie odporúčame jemnú handričku a čistiaci prostriedok určený pre telefóny. Jemne prejdite všetky otvory, obrazovku a aj zadnú časť. Nepoužívajte vodu a ani vlhčené obrúsky.

 

Dbajte na miesto, kam telefón odkladáte

Je úplne samozrejmé, že telefón si nebude človek brať do vody. Často však ľudia zabúdajú a používajú telefón v daždi. Ten môže tiež poškodiť telefón. Okrem vody treba dávať pozor aj na extrémne teploty. Veľmi studené alebo teplé prostredie môže skrátiť životnosť smartfónu. Vyvarujte sa odkladaniu telefónu na parapet a palubnú dosku. Nikdy ho nenechávajte položený na počítači alebo pod klímou. Najnebezpečnejším miestom, kam viete odložiť telefón, je do vrecka. Z vrecka môže veľmi ľahko vypadnúť alebo byť ukradnutý. Odkladanie do zadných vreciek je dokonalým spôsobom ako sa môže smartfón rozdrviť. Ak musíte telefón mať vo vrecku, vložte ho do predného, v ktorom okrem mobilu nebude nič iné.

Čo robiť, keď sa do telefónu dostane voda?

Ak vám náhodou telefón spadol do vody, netreba hneď podliehať panike. Okamžite telefón vypnite. Vyberte ho z puzdra a vyberte sim kartu. Teraz nechajte telefón na vzduchu vyschnúť, nepokúšajte sa ho nabíjať, zapínať, fénovať a hlavne ho nevkladajte do ryže. Je to totiž mýtus, a ryža sušenie neurýchli. Môže mobil ešte viac poškodiť. Telefón nechajte najmenej 24 hodín schnúť. 

Staráte sa správne o batériu?

Batéria je často prvou vecou, na ktorej pozorovať narastajúci vek telefónu. Ak sa vám telefón pravidelne vybíja počas dňa, máme tu pre vás niekoľko tipov ako zlepšiť výdrž batérie a predĺžiť jej životnosť.

  • Nabíjajte váš telefón správne - Väčšina odborníkov odporúča udržiavať telefóny nabité medzi 40 % a 80 %. Neustále nabíjanie telefónu na 100 % spôsobuje viac škody ako osohu. Zvyšuje sa totiž záťaž na štandardné lítium-iónové batérie, ktoré smartfóny používajú.
  • Vyhýbajte sa nabíjaniu cez noc – neustále prúdenie elektriny môže znížiť životnosť batérie a spôsobiť prehrievanie. Nové modely už majú proti tomu poistku, ak to však nie je súrne radšej nenechávajte telefón v noci na nabíjačke. Rovnako ak nemusíte, tak nepoužívajte telefón počas nabíjania.
  • Eliminujte nepotrebné procesy v pozadí – v stručnosti, čo nepoužívate vypnite. Ak nie ste na dátach, tak ich vypnite. Rovnako tak urobte aj s virtuálnymi asistentami, ktorí neustále počúvajú príkaz na spustenie. Zníženie jasu a vypnutie vibrácií tiež pozitívne ovplyvní vašu batériu

 

Pre bezproblémový chod je nutné starať sa aj o softvér.

Pravidelne aktualizuje aplikácie a operačný systém

Aby váš telefón fungoval na maximum je potrebné ho neustále aktualizovať. S každou novou verziou sú totiž pridávané bezpečnostné prvky, opravené chyby a zlepšený samotný chod. Neaktualizovanie operačného systému nemá žiadne pozitíva, a iba sa zvyšuje riziko nakazenia vírusom a zhoršenie fungovania

Príležitostne môžu aktualizáciu vyžadovať aj aplikácie. Pomocou nich je zabezpečené ich plynulé fungovanie, opravenie prípadných chýb alebo pridávanie nových funkcií.

Vyhnite sa zahlteniu telefónu nepotrebnými aplikáciami 

Čím viac toho do telefónu stiahnete, tým môže byť pomalší. Ak máte v telefóne niekoľko aplikácií, ktoré už nepoužívate, mali by ste ich odstrániť. Uvoľníte takto miesto a zabránite, aby ich zariadenie aktualizovalo alebo nechalo bežať v pozadí.

Vymazávajte vyrovnávaciu pamäť

Aplikácie pri ich používaní zanechávajú nevyžiadané, tzv. ,,junk‘‘ súbory. Tie sa časom nahromadia a zaberajú zbytočne veľa miesta. To môže byť vami lepšie využité. Ak chcete ušetriť čas, tak odporúčame používanie čistiacich aplikácií, ktoré optimalizujú chod telefónu, fungujú ako antivírus a zároveň prečisťujú aj vyrovnávaciu pamäť. Medzi najobľúbenejšie patria: CCleaner, AVG Cleaner a Norton Clean.

 

 

 

Copyright 2023 - 2024 © telefonia