Jednoduché tipy a rady ako si vybrať mobil pre náročných i nenáročných

Úvod BlogJednoduché tipy a rady ako si vybrať mobil pre náročných i nenáročných

 

Každý, kto ma záujem o mobilný telefón, musí spraviť prvý a najpodstatnejší krok: vybrať si. Poviete si, aký? Odpoveďou je ten, ktorý je najlepší pre vás. Dáme vám 10 tipov a rád, ako si ten správny mobil dokážete sami nájsť a zároveň i vybrať.

1. Smartfóny verzus klasické mobily

Aktuálny trend s mobilnými telefónmi je taký, že smartfóny pre svoje široké využitie a väčšiu podporu dominujú oproti klasickým mobilom. Smartfón vám dovoľuje inštalovať aplikácie. Tie môžete využiť ako fotoaparát, kameru, navigáciu, noviny, knihu, hernú konzolu, vybavíte cez neho maily, pripojíte sa na internet, atď. Klasický mobil je vhodný najmä pre seniorov uprednostňujúcich veľké tlačidlá. Ale aj pre tých, ktorí hľadajú dlhú životnosť batérie a nízku cenu, alebo majú ťažkosti s ovládaním dotykovej obrazovky.

Smartfóny sú nazývané inteligentnými telefónmi pre svoju schopnosť využívať aplikácie. Zobrazujú sa ako samostatné programy. Od jednoduchých hier, cez aplikácie zamerané na interakciu medzi používateľmi, až po aplikácie na nakupovanie cez mobil. Preto sú vhodné na multitasking – prácu s viacerými aplikáciami naraz. Namiesto klasického číselníka využívajú väčšiu uhlopriečku displeja, dôležitú pre lepšie zobrazenie fotografií či videí.

Plusy:

 • množstvo aplikácií,
 • väčšia uhlopriečka displeja,
 • interaktívna zábava,
 • plnohodnotný internet,
 • lepší fotoaparát a kamera.

Mínusy:

 • kratšia životnosť batérie (obvykle 1 až 2 dni),
 • väčšia náchylnosť displeja na mechanické poškodenie,
 • pre inštalovanie nových aplikácií je potrebný internet.

Klasické mobily môžeme nazvať mobily s 12-timi tlačidlami na číselníku. Takéto zariadenia obsahujú základné funkcie ako telefonovanie, SMS, jednoduché hry a niekoľko iných funkcií. Nemajú však také možnosti pre sťahovanie, či inštalovanie rôznych nových aplikácií ako smartfóny.

Plusy:

 •  dlhá životnosť batérie,
 •  cena,
 • hardvérové tlačidlá,
 • odolnosť pred mechanickým poškodením.

Mínusy:

 • menej funkcií,
 • menšia uhlopriečka displeja,
 • slabší fotoaparát,
 • nízka podpora aplikácií.   

2. Typy mobilných telefónov – šité na vašu mieru

Podľa využitia sú štandardne rozdelené do viacerých kategórií:

Klasické  – sú určené nenáročným používateľom, ktorí potrebujú len telefonovať či písať SMS. Zvyčajne nemajú fotoaparát, alebo ak, tak len zadný s veľmi malým rozlíšením. Majú číselníky pre vytáčanie čísel na displeji. Na jedno nabitie vydržia dlhšie ako smartfóny.

Pre seniorov – ide zväčša o mobily so základnými funkciami, ktoré sú určené starším ľuďom. Vyznačujú sa veľkými prehľadnými tlačidlami a displejom ako aj jednoduchou manipuláciou. Disponujú aj špeciálnym SOS tlačidlom. Jeho stlačením sa vytočí dopredu nastavený kontakt.

Odolné  – sú určené pre prácu v sťažených podmienkach – či už teplotných alebo pracovných. Sú nárazuvzdornejšie ako väčšina iných smartfónov, bývajú vodotesné i prachu odolné. Hodia sa na stavby, do hôr alebo na outdorové aktivity.

Základné – sú to smartfóny vhodné pre ľudí, ktorí prechádzajú z tlačítkového na dotykový telefón. Nepodporujú toľko aplikácií ako vyššie triedy smartfónov. Rovnaké to je aj s nižším rozlíšením displeja. Výborná voľba pre tých, ktorí sa chcú oboznámiť s funkciami smartfónu.

Štýlové – predstavujú smartfóny, ktoré sa líšia svojim špecifickým dizajnom. Chcete sa od ostatných odlíšiť smartfónom iného tvaru a zafarbenia? Potom je tento typ telefónu určený priamo pre vás.

Pre náročných – ide o smartfóny, ktoré disponujú množstvom aplikácií, prípadne umožňujú sťahovanie a ich inštaláciu. Reprezentuje ich zvýšená bezpečnosť dát. Niektoré podporujú i elektronické pero, s ktorým sa dobre robia poznámky či náčrty.

Phablety – jedná sa o smartfóny s uhlopriečkou displeja nad 5,5“, ktoré spájajú vlastnosti tabletu a mobilu, pričom si berú z nich to najlepšie. Ide o výkonné mobily s veľkým dispejom, na ktorom môžete pozerať filmy a hrať mobilné hry vo vysokej kvalite.

3. Operačný systém – rozdiely a výhody

 

Je to softvér, ktorý sa stará o správne fungovanie smartfónu. Spája teda aplikácie a hardvérové komponenty smartfónov s používateľom. Spracováva tiež dáta a zadania od používateľa. Líšia sa grafickým používateľským prostredím, ale aj počtom podporovaných aplikácií, či ich dostupnosťou. V dnešných časoch dominujú hlavne 3 operačné systémy: Android, iOS a OS Windows Phone.

Android je najrozšírejnejším uživateľským softvérom, ktorý sa líši od konkurentov svojou podstatou. Je totiž otvorený operačný systém. To znamená, že môžete vstúpiť do systému a upraviť si niektoré jeho prvky podľa potrieb.  Má aj výrazné prepojenie s Google službami, ako Gmail, YouTube a pod. Popodoruje množstvo aplikácií – s kolísavou kvalitou – ktoré nepotrebujú špeciálny softvér, no sú o to viac náchylné na škodlivý softvér.

OS Window Phone je jeho alternatívou. Zamerieva sa na maximálne zjednodušenie dizajnu rozhrania, čo ide ruka v ruke s jeho funkciami. Je pre neho dostupných menej aplikácií, ako u konkurenčných operačných systémov. Jeho prednosťou je silné prepojenie so sociálnymi sieťami. Najnovšie očakávaný Windows 10 Mobile má priniesť nové funkcie spoločne so synchronizáciou Windows 10 a kancelárskym balíkom Office, ktoré sú určené pre osobné počítače, čo mu rozhodne prilepší na funkcionalite.

iOS tvorí osobitú kategóriu od spoločnosti Apple. Je výhradne súčasťou iPhonov. Patrí medzi uzavrté operačné systémy. Síce ho nemôžete upravovať, ale za to máte menšiu šancu „schytať“ škodlivý softvér. Je to vďaka dobrej vyladenosti softvéru a jeho testovaniu, ktorý sa inštaluje výhradne na hardvér od Apple. Prednosťou je intuitívne a jednoduché ovládanie.  Známa aplikácia iTunes – vytvorená na prehrávanie hudby, filmov a iných multimediálnych súborov – je toho príkladom.

4. Dual SIM – 2 SIM karty v jednom telefóne

Sú to telefóny, ktoré udržia na príjme 2 SIM karty naraz. Ak máte jednu pracovnú a druhú súkromnú, či každú u iného mobilného operátora, určite vám Dual SIM pomôže. Prakticky i ekonomicky. Pomerne nedávno sa dalo iba prepínať medzi jednotlivými číslami, čiže aktívna mohla byť iba jedna SIM karta. Aktuálne má väčšina telefónov aktívne obidve SIM karty, čo umožňuje pracovať s telefónnými číslami bez akýchkoľvek obmedzení. Využívanie jednej SIM karty, napr. na telefonovanie a druhej na SMS, kde každý sieťový úkon(tarifa) je lacnejšia u iného operátora, rozhodne ušetrí peniaze. Nevýhodou je to, že u vlajkových lodí značkových výrobcov nenájdete mobil s Dual SIM.  

5. Slot pre pamäťovú kartu/Vnútorná kapacita pre ukladanie

Slot pamäťovej karty slúži na externé rozšírenie pamäte na ukladanie údajov pomocou pamäťových kariet, zvyčajne typu microSD. Či už sa jedná o aplikácie, hry, filmy alebo hudbu, potrebujete mať na ne dostatok voľného miesta. Platí pravidlo, že na 1-gigabajtovej (ďalej GB) karte uložíte približne 1 film (v SD kvalite), 125 MP3 (1 skladba = cca 8 MB) a 384 fotiek (3 MPx = 2048 x 1536). Pri kúpe pamäťovej karty, treba rátať s dodatočnou investíciou rádovo desiatok eur.

Vnútorná kapacita pre ukladanie je internou pamäťou, rovnako slúžiacou na ukladanie údajov. S tým rozdielom, že je pevne stanovená v mobile a nemžno ju meniť. Naberá to na význame, ak sa nedá rozšíriť spomínanými pamäťovými kartami. Je takmer vždy menšia ako sa udáva. V priemere 4 GB teoretickej hodnoty očakávajte približne 1,7 GB využiteľnej pamäte. Čo znamená, že miesto 500 skladieb vo formáte MP3 budete mať uložených približne 200. Súvisí to s nainštalovaným operačným systémom a jeho integrovanými aplikáciami, ktoré zaberajú časť voľného úložného miesta.

6. Uhlopriečka displeja – veľkosť podľa využtia

Jedná sa o rozmer displeja udávaný v palcoch. Dnes sa považuje za priemernú veľkosť 5 palcov. S tým súvisí aj rozlíšenie displeja. Vyjadruje sa v pixeloch – počtom stĺpcov (bodov na šírku) x počtom stĺpcov (bodov na výšku). Štandardom je rozlíšenie 1366 x 768 (HD Ready) a rozlíšenie 1920 x 1080 (Full HD) predstavuje nadštandart . Ak so svojím mobilným telefónom pracujete a vybavujete viaceré záležitosti, je vhodné mať väčší displej i rozlíšenie. Tu si dávajte pozor, čím rozmernejší displej, tým väčšia spotreba a zároveň nižšia životnosť batérie. Ak však iba telefonujete, SMS-kujete či trávite pár chvíľ na sociálnych sieťach, potom si vystačíte aj so skladnejším formátom. Veľké smartfóny totiž majú miernu nevýhodu, ťažšie sa vám zmestia do vrecka.

7. Vnútorná operačná pamäť – minimálne 1 GB

Nazývaná skrátene RAM, ktorá je potrebná pre rýchle spustenie a načítavanie programov a aplikácií, vrátane ich funkčnej plynulosti. Výkon RAM sa odzrkadľuje pri spustení viacerých programov, či aplikácií. Ak je ich naraz spustených viac, kapacita RAM-ky sa tiež využíva vo väčšej miere. Preto je lepšie mať v telefóne minimálne 1 a viac GB. V súčasnosti ani 1 GB RAM nezaručuje dlhú morálnu životnosť. Skôr sa obhliadnite po 1,5 GB a viac.

8. 4G/LTE – vysokorýchlostný internet

Je technológia vysokorýchlostného internetu v mobilných sieťach, ktorú podporuje už väčšina telefónov. Poskytuje síce vyššiu prenosovú rýchlosť, ako je to u 3G (UMTS/HSPA) alebo 2G (GRPS/EGDE), no nie všade je táto technológia dostupná. Ak by ste si chceli stiahnuť 200 MB video z YouTube, u 3G by to trvalo v rozsahu 38 sekúnd až okolo 5 minút a u 4G v rozsahu 11 až 22 sekúnd. V prvom rade sa o dostupnosti informujte u svojho mobilného operátora, ktorý vám poskytne mapu pokrytia. Týka sa to aj starších technológií (2G, 3G). 

9. Rozlíšenie fotoaparátu – 5 megapixelov pre použiteľnú tlač

Najvýznamnejším hodnotiacim faktrorom je rozlíšenie hlavného, čiže zadného fotoaparátu. Ak je rozlíšenie 5 megapixelov (ďalej MPx), fotografie sú už v dostatočne použiteľnej kvalite, nielen pre tlač na formáte 9 na 13, ale aj pre zdieľanie na sociálnych sieťach. Napriek tomu sa výrobcovia snažia zaujať rozlíšením s 8, 13 ale dokonca až s 21 MPx. K dispozícii je pritom vždy množstvo filtrov a efektov, ktorými môžete fotografie upraviť. Určite poteší, ak má fotoaparát napríklad aj optický zoom, no vzhľadom na štíhlosť mobilov sa takýchto zariadení nájde len veľmi málo. Na ukladanie väčšieho objemu fotografií sú ideálnym riešením pamäťové karty.

Predný fotoaparát bol navrhnutý za účelom webkamery. Na začiatku sa totiž počítalo s rozvojom videohovorov, no až taký veľký rozmach nezaznamenali. Predná kamera máva menšie rozlíšenie ako zadný fotoaparát. Zväčša sa v priemere pohybuje okolo dvoch MPx. Výnimkou sú však mobily aj s 8 Mpx prednými kamerami, ktoré sa uplatnia pri autoportrétoch, známych ako „selfie“.

10. Príslušenstvo pre mobily – zvážte, ktoré doplnky budete naozaj potrebovať

Každé jedeno z nich má svoj špecifický účel, vytorený pre potreby zákazníkov.

Batérie (power banky) – prenosná záložná dobíjacia batéria, ktorú využijete hlavne na cestách, keď chýba zdroj energie na nabíjanie. Ak si každý večer dáte smartfón na nabíjačku, prípadne si ho v práci viete dobiť, tak power bank asi nevyužijete. Ak však niekam cestujete, nie je nič horšie, keď sa vám napríklad na letisku, kedy potrebujete zistit číslo na svoj hotel, vybije baterka.

Handsfree – zariadenie, ktoré umožňuje telefonovať bez toho, aby ste držali telefón pri uchu. Takýmto spôsobom môžete zároveň komunikovať a plne sa venovať nejakej činnosti, napríklad šoférovaniu.

Ochranné fólie/ochranné sklá – slúžia na ochranu pred mechanickým poškodením či poškriabaním displeja. Fólia výrazne znížuje riziko rozbitia displeja. Stojí len pár euro, pričom vám ju v predajni urobia na počkanie. Ušetríte tým, že lepšie ochráni displej, ktorého výmena by bola drahšia.

DVB-T tunery – zariadenia, vďaka ktorým môžete sledovať základné televízne programy voľne šíriteľné cez DVB-T vo vašom telefóne. Podporujú ich mobily vybavené operačným systémom Android a iOS.

Dotykové perá – ak nechcete mať odtlačky na displeji, môžete pohodlne ovládať obrazovku práve pomocou neho.

Puzdrá a obaly pre mobily – sú to praktický pomocníci chrániaci telefón pred mechanickým poškodením, prachom a ďalšími nečistotami.

Nahradná nabíjačka – je dobré mať v zálohe jednu nabíjačku navyše. Keď sa vám náhodou jedna pokazí, a vy o tom nebudete ani vedieť, máte možnosť rýchlo zareagovať, a tak nestratiť čas pri nabíjaní telefónu. Prípadne, mať ich na dvoch miestach, aby ste nemuseli stále nosiť nabíjačku, ak potrebujete nabíjať viackrát za deň.

Doplnkové reproduktory – využieľné hlavne na cestách, no využijete ich aj tam, kde chcete mať kvalitnejší a jasnejší zvukový zážitok, ako vám to ponúka telefón.  

 

 

Copyright 2023 © telefonia